Školství musí být prioritou. Máme konkrétní řešení

PRAHA | Občanští demokraté dnes představili priority v oblasti školství. ODS přišla s konkrétními návrhy, které výrazně zlepší fungování škol a propojí vzdělávání s praxí. Prioritou je zvýšení platů učitelů. Petr Fiala se také chystá na diskuze s občany v regionech. Tématem bude školství, ale i migrace a další aktuální témata. Informuje ODS na svém stranickém webu.

Tisková konference ODS k reformě školství | foto: ODS

Tisková konference ODS k reformě školství | foto: ODS

„V následujících dvou měsících vyjedu na diskuze s veřejností po celé České republice. Těším se na to. Během těchto cest vždy slyším spoustu nápadů co zlepšit, aby se aktivním a pracovitým lidem žilo lépe. Začínáme se školstvím, které patří mezi nejdůležitější oblasti,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Předseda Fiala dále dodal, že v nejbližší době se těší na 16 setkání ve všech regionech ČR. „Mluvit chci také o migraci. Naše země musí zůstat bezpečná a suverénní. Představíme vizi moderní České republiky postupně i v dalších oblastech, jako jsou třeba zdravotnictví a moderní státní správa,“ uzavřel Petr Fiala.


Jaké má ODS řešení?

Václav Klaus mladší | školský expert ODS

Václav Klaus mladší | školský expert ODS

V ODS na to mají celkem pět bodů: Zvýšení kvality vzdělání, podstatné zvýšení platů učitelů, spravedlivé a efektivní financování, zvýšení atraktivity učňovského školství, zabránění chaosu. A jak na to? Asi na to stačí tyto zmíněné body ZDE.

Kvalita by se měla zvýšit při použitá jednoduchých vzdělávacích cílů a dokumentů, návratem pravomocí ředitelům škol, omezení byrokracie ve školách a zachování jediné úrovně maturity. K platům: Zvýšení netarifní části platů pro učitele; Zvýšení platů dobrých učitelů bez ohledu na délku praxe – rozhodují hlavně výsledky; Nárůst průměrného platu učitelů nad 35 000 Kč měsíčně; Potřebné peníze půjdou převážně z rezortu MŠMT omezením nesmyslných „podpůrných“ projektů.

Spravedlivost a efektivitu by ODS ve školství nastavila těmito recepty: Stejný příspěvek na žáka stejného věku napříč republikou; Finanční bonusy jen pro nižší stupně malotřídních škol na vesnicích; Odmítnutí nového systému financování regionálního školství připravovaného současnou vládou, který způsobí finanční rozvrat školství. Co se týče zvýšení atraktivity učilišť, tak zase to vidí v těchto návodech: Zapojením podnikatelů i drobných živnostníků do učňovského školství – rozvíjení duálního modelu vzdělávání, příspěvkem pro živnostníka, který vzdělává učně v oboru a celou profesní část vzdělání může učeň absolvovat u živnostníka, na závěr pouze složí učňovskou zkoušku, která ověří jeho znalosti.

A chaosu by zabránila ODS tak, že zastavila nepřipravený pokusu o inkluzi žáků, kteří na základní školu nemají mentální kapacitu a ponechali by speciální školy. „Zrušení ideologických projektů ministryně Valachové – povinné předškolní vzdělávání, jednotné přijímací zkoušky na střední školy a další socialistické návrhy,“ to by podle ODS zabránilo chaosu na 100%.


Reklama: