Vladimir Vladimirovič Putin obratně využívá své jazykové nadání, nejen v politice

MOSKVA | Prezident Ruska Vladimir Putin během nedávného média-fóra v Petrohradu „si zapracoval“ jako tlumočník, když pomohl německému politikovi Willymu Wimmerovi. RT shromáždil známé případy, kdy ruský prezident využíval svou znalosti cizích jazyků jako nástroj mezinárodních vztahů.

Vladimir Vladimirovič Putin se směje Obamovi

Vladimir Vladimirovič Putin se směje Obamovi
Média-fórum v Petrohradu

Vladimir Putin nečekaně pro všechny přítomné vykonal funkci tlumočníka, čímž pomohl německému politiku Willymu Wimmerovi, bývalému zástupci předsedy Parlamentního shromáždění Rady Evropy. To vyvolalo mohutný potlesk přítomných a hostu se to velmi líbilo. Ten později v interview RT řekl, že je to unikátní případ, protože situace, kdy hlava státu plní roli tlumočníka, je bezprecedentní.

Projev v Bundestagu

V září 2001 Vladimír Putin vystoupil s projevem v německém parlamentu jazykem Goethe, Schillera a Kanta. Projev byl nadšeně přijat poslanci, kteří reagovali bouřlivým potleskem.

Vystoupení v Mezinárodním olympijském výboru a přihláška na Expo-2020

Ruský prezident ovládá nejen němčinu. Zcela plynně mluví i anglicky. Jasné příklady — vystoupení na jednom ze zasedání Mezinárodního olympijského výboru, kdy Putin předkládal přihlášku Ruska na provedení Zimní Olympiády 2014, a také proslov k organizačnímu výboru světových výstav Expo během soutěží o provádění akce v roce 2020.Rusko mnohojazyčné

Své vystoupení na zahájení Univerziády 2013 v Kazani ukončil tatarským slovem, které se překládá jako „vítáme vás“, čímž vykolejil tlumočníka. Putin mu musel pomoci a přeložit to.

V práci…

Ruský prezident ovládá německý jazyk dokonale — dokonce v něm i žertuje. To se stalo během besedy, konané v létě 2014 mezi Putinem a hlavou rakouské federální ekonomické komory Christophem Leitlem. Ten uvedl, že v roce 1914 byla Ukrajina částí Rakouska-Uherska, na což Putin odpověděl: „Já už se bojím Vašich návrhů!“, čímž změnil dialog v žert a rozptýlil napětí.

…a v umění

Ale Putin používá cizí jazyky nejen v pracovní konverzaci. V roce 2010, ve funkci premiéra, zahrál na piáno a zazpíval anglicky píseň Blueberrry Hill během dobročinného večera.