V Austrálii patrně v červenci proběhnou předčasné volby

CANBERRA | Austrálii zřejmě čekají první předčasné volby do obou komor parlamentu od roku 1987. Premiér Malcolm Turnbull totiž včera oznámil, že má v úmyslu požádat generálního guvernéra, aby rozpustil parlament. Informuje TASR na svém webu Teraz.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Stane se tak začátkem května, poté, jak vláda 3. května předloží do federálního parlamentu návrh státního rozpočtu na další fiskální rok. Turnbull má až do 11. května čas, aby oficiálně oznámil vypsání předčasných voleb. Už před časem však avizoval, že by mohlo dojít k rozpuštění obou komor australského parlamentu, pokud by Senát neschválil vládní návrh zákona o vytvoření kontrolního orgánu ve stavebním průmyslu.

Uplynulý pondělí Senát návrh odmítl již podruhé. Pokud se v Austrálii uskuteční předčasné volby, voliči v nich budou rozhodovat o rozdělení mandátů v obou rozpuštěných komorách parlamentu – Sněmovně reprezentantů i Senátu.

Tato situace je v Austrálii neobvyklá, protože ve volbách se obvykle volí všech 150 členy Sněmovny reprezentantů a každé tři roky se mění polovina Senátu – 38 z jeho 76 členů. Opakované odmítnutí Senátu schválit vládou předkládaný návrh zákona však ukázalo vládě možnost, aby využila své ústavní pravomoci a rozpustila celý federální parlament.


Reklama: