Norsko jako země z jiného světa. Breivik jej málem zabil a on je rád, že soud uznal, že mu ve vězení porušují lidská práva

OSLO | Bjørn Ihler dne 24 letý mladý muž, který unikl Breivikově řádění na ostrově Utoya: „To, že soud rozhodl v Breivikův prospěch, je známkou toho, že máme fungující soudní systém, který respektuje lidská práva dokonce i za extrémních podmínek,“ napsal na Twitteru.

Bjørn Ihler | foto: dagbladet.no

Bjørn Ihler | foto: dagbladet.no

„Rovněž to znamená, že musíme brát rozhodnutí vážně a zhodnotit, jak zacházíme s vězni, jakému špatnému zacházení mohou čelit a jak tomu předejdeme,“ píše a dále dodal: „To, co Breivik udělal, je nelidské, proto s ním musíme zacházet humánně.“

„Naší nejlepší zbraní v boji proti extremismu je lidskost. Rozhodnutí soudu v Breivikově případě ukazuje, že uznáváme, že i extremisté jsou lidé,“ tweetuje Bjørn Ihler.

Podle verdiktu krajského soudu v Oslu došlo k porušení lidských práv Breivika během jeho věznění, kdy takto si odpykává trest za terorismus a masovou vraždu. Soud rozhodl, že jeho vězeňské podmínky jsou v rozporu s článkem Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který zakazuje nelidské a ponižující zacházení s vězněnými osobami.


Reklama: