Česká republika vyhnala dva ruské novináře. Symetrická odpověď – Z Ruska budou vypovězeni dva čeští novináři

MOSKVA – PRAHA | Moskva analogicky odpoví na rozhodnutí českých úřadů neprodloužit akreditaci v Česku dvěma ruským novinářům. Včera to podle agentury Ria Novosti prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Vladimirovna Zacharova s tím, že tento krok není ruskou volbou, informují ParalmentniListy.cz s odkazem na ruskou zpravodajskou agenturu.

Marija Vladimirovna Zacharovova - Zaorálek má takhle malý mozeček. Takhle malý. A možná ještě menší...

Marija Vladimirovna Zacharovova – Zaorálek má takhle malý mozeček. Takhle malý. A možná ještě menší…

České ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji ruské státní agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a zpravodaji listu Večerňaja Moskva Vladimiru Snegirevovi. České ministerstvo postupovalo v rozporu se zákonem, jelikož v usnesení o neprodloužení akreditace chybělo zcela zdůvodnění, při opakované žádosti bylo sděleno, že odůvodnění je tajné.

Marija Vladimirovna víceméně zopakovala stanovisko, které k neprodloužení akreditací ruských novinářů v České republice již dříve zaujalo ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení vydaném 13. dubna sdělilo, že z české strany jde o kroky, které poškozují vzájemné vztahy a které nezůstanou bez odpovídající reakce.

Mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Vladimír Kadlec ČTK řekl, že ambasáda nemá žádné informace nad rámec toho, co dnes Zacharova podle RIA Novosti řekla. Není tedy zatím jasné, proti komu ani kdy ruská strana odvetné kroky hodlá podniknout.

Jako stálí zpravodajové v Rusku nyní podle Kadlece pracují Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a spolupracovník serveru Aktuálně.cz Jiří Just.


Reklama: