Ruská federace porazila Spojené státy v pšeničné válce, informuje americká agentura

WASHINGTON | Amerika ztratila vedoucí postavení na trhu pšenice a ve vývozu obilí může klesnout až na třetí místo po tom, co ji předstihlo Rusko a Kanada, píše Bloomberg.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle údajů ministerstva zemědělství USA se asi dvě pětiny pšenice pěstované americkými farmáři vyvážejí. Avšak v poslední době se kvůli takovým faktorům jako silný dolar, změny klimatu a ne právě nejlepší úroda stává americké obilí méně konkurenceschopné, zdůrazňuje Bloomberg, kterou cituje světová zpravodajská agentura Sputnik.

„V průběhu posledních desetiletí se rozloha polí zasetých pšenicí neustále zmenšovala. A doby, kdy americká pšenice byla nejpopulárnější na globálním trhu, se chýlí ke konci“, zdůrazňuje autor článku.

Ještě v roce 2014 zaujímaly Spojené státy první místo ve vývozu pšenice. V letošním roce ale export podle odhadu expertů klesne o 9,3 % — na úroveň 21,1 milionu tun za sezónu, která oficiálně skončí 31. května. Podle vládních údajů je to nejnižší ukazatel od roku 1972, píše Bloomberg.

Nesporným lídrem na trhu pšenice se teď stalo Rusko a jeho černomořský region se může pochlubit mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování obilí, zdůrazňuje Bloomberg.