Donald Trump: Já mám Čínu rád. Když se stanu prezidentem, přeberu iniciativu Číny, co se týče pracovních míst

WASHINGTON | Miliardář Donald Trump nikdy nešetřil ostrými slovíčky na adresu Pekingu. Přesto tvrdí, že má rád Čínu a je přesvědčen, že i Číňané ho mají rádi a v každém případě jej preferují před největší rivalkou – demokratkou Hillary Clinton, míní sám Trump, informují HlavnéSprávy.sk.

Donald Trump

Donald Trump

V posledním televizním vystoupení na adresu Čínské lidové republiky Donald Trump pronesl, že v mnoha případech tato země může sloužit příkladem pro jiné státy.

Ani tentokrát se však nevyhnul menším narážkám na problémy s Čínou. Postěžoval se, že Čína dělá Spojeným státům (SS) problémy v mezinárodním obchodě. Zdůraznil, že Peking úmyslně devalvuje měnu a to zapříčinilo bankrot některých amerických společností.

Ovšem reagoval na to po svém: „Nevadí. Když se stanu prezidentem, vytvořím obrovský počet pracovních míst v SS. V tomto se stanu nejúspěšnějším americkým prezidentem. Přeberu iniciativu od Číny,“ zdůraznil Donald Trump, čímž nepřímo přiznal, že SS jsou jen světovou dvojkou za první Čínou.

Na poznámku moderátora, že ho nemají rádi v Číně a že ani on nemá rád Čínu, oponoval: „Některým se zdá, že nemám rád Čínu, ale je to naopak – Čínu mám velmi rád! A Číňané mě také mají rádi. Například v časopise Business Week uvedli deset nejpopulárnějších věcí v Číně a všechny jsou tak nebo jinak spojené se mnou. Zeptal jsem se expertů: ‚Je to tak? Opravdu?‘ A potvrdili to,“ zdůraznil.