KLDR oznámila úspěšný test balistické rakety odpálen z ponorky a oznámila za jakých podmínek ukončí podobné testy

PCHJONGJANG | KLDR dnes oznámila, že provedla velmi úspěšnou zkoušku balistické rakety, kterou odpálila z jedné ze svých ponorek. Potvrdila tím zprávy o sobotním raketovém testu, o kterém nejprve informovaly jihokorejské a americké zdroje, uvedla agentura Reuters.

Kim Čong-un

Kim Čong-un

„Zkouška plně potvrdila a umocnila spolehlivost korejského podmořského odpalovacího systému a dokonale splnila všechny technické předpoklady pro provedení útoku zpod hladiny,“ píše se ve zprávě severokorejské tiskové agentury KCNA, kterou cituje TASR na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

„Díky podmořskému odpalovacímu systému má KLDR další prostředek pro mohutný jaderný útok,“ uvádí KCNA. Na raketovou zkoušku osobně dohlížel severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un. Ten v této souvislosti zdůraznil: „Námořnictvo KLDR je schopno kdykoli zasáhnout hlavy loutkových jihokorejských sil a amerických imperialistů.“

Podmínky pro ukončení testů zní takto: SS a Jižní Korea musí ukončit provokace

Li Su-jong | foto: reporter.mk

Li Su-jong | foto: reporter.mk

KLDR je připravena ukončit zkoušky jaderných zbraní v případě zastavení každoročních americko-jihokorejských vojenských cvičení. V rozhovoru pro agenturu AP to uvedl ministr zahraničních věcí KLDR Li Su-jong.

„Zastavte jaderné manévry na Korejském poloostrově a pak i my upustíme od našich nukleárních testů,“ prohlásil Li Su-jong ve svém vůbec prvním interview pro jakékoliv západní médium.

Ministr zároveň obhajoval právo své země na vlastní odstrašovací prostředek v podobě atomové zbraně, přičemž argumentoval nepřátelskou politikou ze strany Spojených států (SS). „V případě, že Washington neustoupí od dosavadní cesty konfrontace s Pchjongjangem, může to mít „velmi katastrofální důsledky pro obě strany, ale i pro celý svět,“ varoval Li Su-jong.

Reklama: