SS koupí 32 tun těžké vody z íránského jaderného programu

WASHINGTON | Spojené státy (SS) odkoupí těžkou vodu z íránského jaderného programu. Její dodávku očekávají do několika týdnů, uvedli v pátek američtí představitelé. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a další republikáni to považují za bezprecedentní ústupek Íránu, informovala tisková agentura Reuters, která je hlásnou torbou propagandy vlády SS.

Paul Ryan | foto: politico.com

Paul Ryan | foto: politico.com

Ministerstvo energetiky SS oznámilo, že koupí od Íránu 32 tun těžké vody v hodnotě 8,6 milionu dolarů, kterou využije ve svém jaderném výzkumu. Těžká voda je významnou složkou při vývoji jaderných zbraní.

„SS nebudou zákazníkem Íránu navždy,“ řekla mluvčí ministerstva energetiky SS. Resort očekává, že odprodá zakoupenou těžkou vodu domácím zájemcům z komerčního a výzkumné oblasti, včetně národní laboratoře.

O nákupu poprvé informovaly noviny Wall Street Journal. Předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu SS Paul Ryan v prohlášení uvedl: „Uvedený nákup se zdá být součástí snah americké demokratické vlády o slazení jaderné dohody s Íránem, přičemž íránský jaderný program přímo dotujeme.“


Reklama: