Donald Trump vyhrál primárky v pěti státech a prohlásil se vítěze a kandidáta Republikán v zápolení o Bílý dům

NEW YORK | Donald Trump se prohlásil za pravděpodobného kandidáta Republikánské strany na úřad prezidenta Spojených států (SS) v listopadových volbách, a to přesto, že si ještě nezajistil dostatek delegátů pro nominaci, informovala dnes agentura AP. Ovšem magické hranici 1237 delegátů se již skoro přiblížil, informují HlavnéSprávy.sk.

Ted Cruz a Donald Trump: Vzdej se! | foto: breitbart.com

Ted Cruz a Donald Trump: Vzdej se! | foto: breitbart.com

Jeho slova zazněla po úterních republikánských primárkách v pěti státech, kde zvítězil. Své protikandidátů Teda Cruze a Johna Kasichovi nechal daleko za sebou a vyzval je, aby odstoupili ze souboje.

Být Hillary mužem, tak je nevolitelná

Hillary Clinton | foto: ze-sveta.cz

Hillary Clinton | foto: ze-sveta.cz

Trump obrátil pozornost i na uchazečku o prezidentskou nominaci Demokratické strany Hillary Clinton. Slíbil, že pokud bude on zvolen prezidentem, udělá pro ženy více než ona. Bývalá šéfka diplomacie si podle Trumpa vede ve volbách dobře jen proto, že je ženou.

„Upřímně řečeno, pokud by byla Hillary Clinton mužem, myslím si, že by nezískala ani pět procent … Jediná věc, kterou má, je ženská karta. A krásné na tom je to, že ženy ji nemají rádi, „řekl Trump novinářům v New Yorku.


Trump se tak přibližuje k hranici 1237 delegátů

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle odhadů televize CNN Trump v úterních republikánských primárkách získal v Connecticutu 58,1 procenta hlasů, Marylandu 55, Pennsylvánii 57,1, Delaware 60,8 a ve státě Rhode Island 64,1.

Podle odhadů agentury AP si Trump zajistil nejméně 105 ze 118 delegátů. Celkově si už zajistil 950 delegátů, přičemž Ted Cruz 559 a John Kasichovi 153. Trump se tak přibližuje k hranici 1237 delegátů, jejichž potřebuje na zajištění oficiální prezidentské nominace na sjezdu republikánů v červenci. Je americkým zvykem, že voliči v posledních státech pak volí mezi druhým a prvním, proto je skoro nemožné, aby Cruz Trumpa předstihl.