Bezpečnost Ameriky je na prvním místě, míní Donald Trump. Dále uklidnění vztahů z Ruskem a Čínou

WASHINGTON| Favorit v boji o republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump přednesl včera svůj první zásadní projev věnovaný zahraniční politice. Zdůraznil v něm, že v případě vítězství v prezidentských volbách bude jeho administrativa nadevše preferovat bezpečnostní zájmy Spojených států (SS), informovala agentura AP.

Donald Trump

Donald Trump

„Amerika na prvním místě bude hlavním a prvořadým heslem mé administrativy,“ prohlásil Trump během 38-minutového projevu v hotelu ve Washingtonu, který si vyslechli pozvaní odborníci na národní bezpečnost a zahraniční politiku.

V praxi to podle něj bude znamenat, že současní spojenci SS se budou muset bránit sami, pokud nebudou ochotni nést náležitý díl finanční odpovědnosti na společné obraně.

Současně však Američany ujistil, že Washington bude pro své spojence opět „silným“ a „spolehlivým“ partnerem.

Trump přislíbil, že jako případný šéf Bílého domu bude uplatňovat promyšlenou zahraniční politiku postavenou na ochraně amerických zájmů, kterou SS podle něj nemají již od dob studené války. Tato politika bude podle Trumpa zahrnovat i zmírnění napětí ve vztazích s Ruskem a Čínou.