To není turecký vtip: Ukotvení islámu do ústavy

S takovým nápadem přišel podle agentury AP předseda tureckého parlamentu Ismail Kahraman a my takovýmto lidem máme rušit vízovou povinnost?

Radek Rozvoral

Radek Rozvoral

Stále se objevují nové a nové informace o tom, co jsou vlastně Turci zač a je dobré se s těmi informacemi podrobně seznamovat, abychom Turkům jak se říká, nesedli na lep. Pokud se totiž najdou lidé a ještě k tomu vládní představitelé, kteří chtějí do ústavy zakotvit islám, není to samo sebou a měli bychom být na velkém pozoru.

Pan předseda Kahraman z vládnoucí islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) přímo řekl: „Ústava by neměla ukotvovat sekularismus (státní moc je nezávislá na náboženství) z jednoho prostého důvodu. Je nutné, aby se věnovala náboženství. Proč bychom jakožto muslimská země měli být v situaci, kdy ustupujeme od náboženství? Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu.“

Agentura Reuters si ještě všímá následujících sice plíživých, ale citelných změn, které v Turecku nastávají. Jde o postupné mírnění a rušení zákazu nošení náboženských symbolů. Je zde omezována svoboda slova, trestána kritika proroka Mohameda či cenzurován obsah sociálních sítí.

Tohle už opravdu nemá obdoby. Jaký chceme ještě důkaz o tom, že nás Evropská unie v čele s paní Angelou, která je řízená skrze pana Baracka pachem ropy, zbrojařskou lobby a bankovní lichvou táhne čím dál tím více do záhuby? Nenechme se tlačit někým zvenčí a pojďme pracovat na tom, abychom byli suverénní, svrchovaný, sebevědomý, svobodný a hrdý stát, který se nebude muset řídit diktátem Bruselu!