Svoboda tisku podle prasečího penisu jménem Erdogan: Novináři z listu Cumhuriyet odsouzeni za karikatury Mohameda

ANKARA | Istanbulský soud odsoudil ke dvěma letům vězení sloupkaře Hikmeta Çetinkaye a Jade Curran z opozičního listu, kteří zařadili do svých článků karikaturu na proroka Mohameda přetištěnou z francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Erdogan do prdele na kopán

Erdogan do prdele na kopán

Cumhuriyet přetiskl loni v lednu na znamení solidarity s Charlie Hebdo, jehož redakci přepadli teroristé, čtyři stránky z čísla francouzského týdeníku, které vyšlo po teroristickém činu, titulní stránku s karikaturou na proroka Mohameda ale vynechal. Avšak Çetinkaya a Curran zařadili do svých publikací zmenšené obrázky karikatur, které měly tak velký ohlas ve světě.

Vyšetřování případu dvou novinářů bylo zahájeno na žádost 1280 fyzických osob. Istanbulská prokuratura připravila osmatřicetistránkovou obžalovací zprávu, v níž žádala, aby byli Çetinkaya a Curran odsouzeni k odnětí svobody na dobu od půldruhého roku do 4,5 let za „urážku náboženských hodnot“ a za „ponoukání lidí k nenávisti a nepřátelství“. Soud je shledal vinnými a odsoudil je ke dvěma letům vězení.