Bezvízový styk s Tureckem je pro českou politickou scénu nepřijatelný. Myslí si to i Slávek Sobotka? Nebo zase jen lže?

PRAHA | Možnost, že by Evropská komise podmíněně souhlasila s bezvízovým stykem s Tureckem, je pro českou politickou scénu nepřijatelná. Včera ji podle informací zpravodajského serveru Novinky.cz odmítli představitelé politických stran ČSSD, ANO, TOP 09 i ODS.

Slávek Sobotka po jednání s voliči | koláž: aTeo.cz

Slávek Sobotka po jednání s voliči | koláž: aTeo.cz

„Česká vláda odmítá kvóty i pokuty za jejich nenaplnění. S Tureckem lze liberalizaci vízového režimu tehdy, pokud řádně splní všechny podmínky,“ oznámil v reakci na předkládaný návrh Slávek Sobotka. Jak dlouho mu to vydrží, než zase jako poslušný čokl přijme diktát z Bruselu?

„Slibovat Turecku bezvízový styk v době, kdy neplní podmínky pro jeho získání, a zároveň je bezpečnostním rizikem, protože je největší tranzitní zemí pro uprchlíky, je špatné řešení. Turecko se může stát pohodlnou vstupní branou pro radikály do Evropy,“ dodal k zmíněnému návrhu předseda ODS Petr Fiala.

Diktatura EU má „doporučit“ členským státům, zda mají nebo nemají uvolnit vízový režim pro občany Turecka. Případný příznivý postoj komise vůči Turecku ještě však může narazit na nesouhlas Evropského parlamentu, informovala dnes belgická televizní stanice RTBF.