Americký politilog: Přibližování Severoatlantické aliance k ruským hranicím připomíná nacistické válečné operace pod velením Hitlera

WASHINGTON | Severoatlantická aliance (SA) pod vedením Spojených států (SS) se stále víc přibližuje k hranicím Ruska, čímž podkopává spolupráci s Moskvou, míní americký politolog a expert na Rusko Stephen Cohen, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Stephen Cohen | foto: thenation.com

Stephen Cohen | foto: thenation.com

„SA v čele s SS rychle zvyšuje svoje síly na souši, na vodě a ve vzduchu vedle ruských hranic. V této situaci není nic divného na reakci Moskvy, která posílá letadla na kontrolu americké vojenské lodě, jež se nachází nedaleko vojenské základny v Kaliningradě,“ poznamenává Cohen. Přitom Washington a Brusel, kdy značně posílily vojenskou přítomnost ve Východní Evropě, obviňují Moskvu z provokací proti Alianci. „Ale v tomto případě je provokatérem právě aliance,“ píše politolog.

„Podobné akce SA mohou připomenout obyvatelům Ruska vpád nacistického Německa v roce 1941, naposledy, kdy byly podobné nepřátelské síly mobilizovány u hranic jejich země,“ zdůrazňuje Cohen. „Otázka spočívá v tom, nakolik cílevědomě kráčí SA a SS k válce s Ruskem, jednají-li vědomě anebo bezděčně, jakoby ve spánku,“ uzavírá analytik.


Reklama: