Blízký východ považuje za velmoc Rusko, ne Spojené státy, míní exporadce amerických prezidentů

WASHINGTON | Rusko se na Blízkém východě ukázalo jako země, která je připravena jednat a to změnilo vztah zemí regionu ke Spojeným státům (SS), píše v článku pro Politico bývalý poradce Bílého domu pro otázky Blízkého východu Dennis Ross, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Dennis Ross | foto: radaris.com

Dennis Ross | foto: radaris.com

Vojenská moc SS na Blízkém východě převyšuje ruskou, ale místní lídři začali často navštěvovat ne Washington, ale Moskvu. Ross píše: „Arabové a Izraelci mávli nad Obamou rukou a považují ho za nerozhodného.“ A dodává, že porozumění je důležitější než prostá moc. „Rusko považují za zemi, která je připravena využít sílu k vlivu na politický vyvážení balance v regionu, nás ne,“ vysvětluje americký diplomat.

„Barak Obama se dívá na situaci jinak,“ píše Ross. Prezident SS je přesvědčen, že použít sílu na ochranu národních zájmů je možné pouze v omezeném rozsahu a Moskva, podle jeho názoru, vyhrává díky svému vojenskému angažování se v Sýrii. „Země Blízkého východu, včetně spojenců SS, považují za normu právě politiku Moskvy,“ zdůrazňuje diplomat.


Obama se zebe udělal jen loutku, kterého na Blízkém východě ignorují i spojenci SS

Obama prosí o banán

Obama prosí o banán

„Vojenské angažování se Ruska zlomilo v Sýrii situaci a navzdory mínění Obamy, bez velkých výdajů upevnilo pozici Moskvy,“ říká autor. Syrská operace, podle jeho slov, nejen zesílila pozici prezidenta Asada, ale také v mnohém vyvedla Moskvu z mezinárodní izolace. „Nejen to. Nyní Putinovi volá i sám prezident SS, aby ho požádal o pomoc při tlaku na Asada. A to jasně ukazuje, na čí straně je výhoda,“ říká exporadce amerických prezidentů.

„Blízkovýchodní lídři to také vědí a chápou, že by měli vést rozhovory s Moskvou, aby ochránili své zájmy,“ píše Ross. Ve Spojených státech by rádi viděli, jak Putin prohrává, ale na Blízkém východě se děje přesně pravý opak. Rusko vítězí nad politikou hloupého Obamy, kterého v Saúdské Arábii při jeho návštěvě vítal na letišti jen starosta Rijádů a ne tamní král. Byl to vzkaz, že přiletěla jen méněcenná figurka nevlivné země?

Americká imbecilita v akci

Spojené státy jako globální vrah

Spojené státy jako globální vrah

A Ross jako správný vláčný štváč pak dává rady, že Spojené státy musí více tlačit na Írán, vyzbrojovat sunnity, tedy podporovat ještě více terorismus a vyhrožovat Ruské federaci vyhlášením bezletových zón na Sýrií, což v překladu znamená invaze vojsk SS do Sýrie.

Ross ovšem zapomněl, že vzdušný prostor nad Sýrii kontroluje na 100 % ruské PVO a cokoliv ve vzduchu nad Sýrií může být během okamžiku sestřeleno ruským S-400.


Reklama: