Rozpad EU je už na obzoru: Téměř polovina voličů v 8 zemích EU chce také hlasovat o členství v Bruselské říši zla

BRUSEL | Téměř polovina voličů v osmi zemích Evropské unie si přeje, aby mohli hlasovat o otázce členství v EU stejně, jako to budou moci udělat Britové v referendu 23. června. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu, o nichž informovala agentura Reuters.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek
Celkově 45 procent z více než 6000 respondentů v Belgii, Francii, Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku, Španělsku a Švédsku uvedlo, že si přeje takové hlasování i ve své zemi.

Třetina z dotázaných by si v případě, že by dostala příležitost, zvolila odchod z EU, uvedla firma Ipsos-MORI, která průzkum realizovala na přelomu března a dubna. Podíl potenciálních hlasů za odchod z unie sahá od 48 a 41 procent v Itálii a Francii po 22 a 26 procent v Polsku, resp. Španělsku.

Průzkum také ukázal, že 49 procent oslovených v uvedených osmi státech se domnívá, že Británie si v referendu zvolí vystoupení z EU. Britští aktivisté vedoucí kampaň za vystoupení z EU varovali, že blok směřuje k hlubší politické unii. Až 48 procent dotázaných si myslí, že hlasování za Brexit by vedlo k odchodu i dalších zemí z EU.


Reklama: