Agresivní Spojené státy blokují návrhy Ruska a Číny na odzbrojení v kosmu

MOSKVA | Spojené státy (SS) na základě vymyšlených záminek blokují návrhy Ruska a Číny na zabránění rozmístění zbraní v kosmu, řekl RIA Novosti ředitel Oddělení pro otázky nerozšiřování a kontroly zbraní Ministerstva zahraničních věcí Ruska Michail Uljanov, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Americké vydání Washington Post dříve informovalo, že Pentagon si myslí, že Rusko a Čína vyvíjí možnosti útoku na SS v kosmu v ten moment, kdy SS uvázly v protiteroristických operacích v Iráku a Afghánistánu.

Ruský diplomat připomněl: „Ještě v roce 2008 Rusko a Čína vnesly na projednání ženevské Konference o odzbrojení společný projekt mezinárodní smlouvy o zabránění rozmístění zbraní v kosmickém prostoru, použití síly nebo hrozby silou ve vztahu ke kosmickým aparátům (DPROK).“„Tento dokument by v případě přijetí efektivně řešil i problémy protisatelitních zbraní na základě celkového zákazu rozmísťování zbraní jakéhokoli typu v kosmickém prostoru,“ uvádí Uljanov.

„Zákaz protisatelitních zbraní pozemní dislokace se v rusko-čínském projektu řeší přes zákaz použití síly proti kosmickým objektům bez závislosti na jejím zdroji,“ objasnil. „Rusko-čínské návrhy mají širokou podporu na mezinárodním poli, ale jejich praktickou realizaci tvrdě blokují SS, přičemž to nutí dělat i své spojence. Při tom se využívají jasně vymyšlené záminky,“ řekl zdroj.