Stanovisko přípravného výboru Alternativy pro Českou republiku k tzv. koncesionářským poplatkům

Podle zákona má Česká televize poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a má přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky. Informuje o stanovisku přípravného výboru Alternativy pro Českou republiku (ApČ) jeho člen a mediální expert, jako i bývalý člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Petr Štěpánek.

Petr Štěpánek | reprofoto: youtube.com (www.debatniklub.cz - Studio Kolektif)

Petr Štěpánek | reprofoto: youtube.com (www.debatniklub.cz – Studio Kolektif)

„Nic z toho ČT dlouhodobě neplní. Televizní poplatky, jež prý mají garantovat nezávislost veřejnoprávní televize, svoji funkci rovněž vůbec neplní, neboť zpravodajství a publicistika České televize dlouhodobě funguje jako hlásná trouba pouze jedné „pravdoláskovní“ názorové skupiny,“ stojí ve stanovisku PV ApČ.

Alternativa pro Českou republiku proto chce televizní a rozhlasové poplatky zrušit a Českou televizi a Český rozhlas financovat přímo ze státního rozpočtu. Kde na to vzít? A Petr Štěpánek za PV ApČ odpovídá: „Paradoxně zde platí legendární Špidlův výrok, že „zdroje jsou“. Začít se může seškrtáním výdajů na onen bezpočet politizujících nevládních (ve skutečnosti vládních), nikým nevolených (a nikomu se nezodpovídajících) neziskovek (ve skutečnosti velmi ziskových), přisátých na veřejné rozpočty.“

A stanovisko je uzavřeno optimisticky: „Každá domácnost navíc ušetří 2 160 korun ročně.“