Americká agrese v Baltském moři nekončí. Americký špionážní letoun opět letěl poblíž hranice Ruské federace v Kaliningradské oblasti

MOSKVA | Strategické výzvědné letadlo vojenského letectva SS RC-135W provokovalo v pátek dalším lete u pobřeží Kaliningradské oblasti, oznámily letecké internetové portály, které sledují přesuny vojenského letectva. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik o nekončící americké agresi v Evropě.

Americké špionážní letadlo RC-135

Americké špionážní letadlo RC-135

Podle zveřejněných informací výzvědné letadlo s palubním číslem 62-4131 a volací značkou TANGY18, které vzlétlo z letecké základny Mildenhall ve Spojeném království, plní úkoly americké agrese v jižní části Baltského moře. Výzvědné letadlo letí se zapnutým transpondérem a je tedy pro radary viditelné, kdy je možná jeho identifikace a proto nebylo nutné vyslat ruské stíhačky na identifikaci letounu.

Američtí špionážní vetřelci provokují válku

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Americké stížnosti, že ruské letectvo se dvakrát přiblížilo k americkému špionážnímu letounu na samotné hranici vzdušného prostoru Ruské federace, byly ruským vedeném vyhodnoceny jako hysterické, jelikož právě posádka špionážního letounu byla vystavena rizikům ze strany amerického velení, kdy letěla s vypnutým odpovídačem, proto musel být letoun identifikován. Ruský rezort obrany a zahraničí vyzval americkou stranu, aby dodržovala mezinárodní letové předpisy a nevypínala na svých letounech odpovídač. Američané patrně poslechli.

Je to v tomto týdnu už čtvrtý let tohoto špionážního letadla vojenského letectva SS k ruským hranicím na Baltu. Doba letu RC-135W činí v průměru 10 hodin, z nichž 2 hodiny se nachází v blízkosti ruských hranic. V případě narušení vzdušného prostoru Ruské federace má právo ruské letectvo takového vetřelce bez milosti sestřelit a posádku zajmout a uvěznit, jelikož by se dle mezinárodního práva jednalo ze strany Američanů o válečný akt, který je v rozporu s mezinárodním právem.