Dánský poslanec Søren Espersen nazval Obamu negrem a zrušil svou návštěvu SS

KODAŇ | Významný dánský poslanec Søren Espersen, který nazval vůdce SS Baracka Husejna Obamu negrem, řekl, že nenavštíví v září spolu s kolegy z parlamentu Spojené státy (SS). O jeho stanovisku informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Søren Espersen - Obama je negr | foto: dailystormer.com

Søren Espersen – Obama je negr | foto: dailystormer.com

Espersen je poslancem Dánské lidové strany a předsedá parlamentnímu výboru pro zahraniční politiku. Jeho členové se mají v SS setkat se senátory a kongresmany, informovala dnes tisková agentura AP. Podle všeho se ale delegace výboru bude muset obejít bez svého předsedy.

Debata o „hanlivém“ označení Obamy vypukla ve středu, kdy poslanec opozičních sociálních demokratů Jeppe Kofod zveřejnil na Twitteru nepřesný anglický překlad Espersenova vyjádření. A prozradil: „Espersen použil urážlivější slovo pro Afroameričana.“ Slovo negr ovšem pochází ze španělského negro a zanemná černý. Co tedy řekl dánský poslanec? Jen to, že Obama je černý.

Søren Espersen včera uvedl ve svém prohlášení: „Rozhodl jsem se necestovat do Spojených států, protože se obávám, že cíl cesty by zastínila diskuse o mém vyjádření.“ Podle agentury AP také uvedl, že by slovo negr ve spojení s Obamou použil klidně znovu.


Reklama: