Hrozba pro české zdravotnictví je socialistické ministerstvo zdravotnictví

Cenová regulace ministerstva zdravotnictví tlačí cenu některých léků pod cenu obvyklou v jiných zemích. Prodejci potom léky podléhající cenové regulaci raději prodají do zahraničí za vyšší cenu.

JIndřich Pilc

JIndřich Pilc

Tím se snižuje dostupnost léků na českém trhu. Viníkem nedostupnosti některých léků však nejsou obchodníci, ale cenová regulace ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo však svou chybu nepřizná a následky svého škodlivého zásahu do trhu s léky, který byl příčinou vzniku nedostatku léků, chce řešit dalším škodlivým zásahem: chce zakázat reexport některých léků. Asi tím dosáhne dalšího zvýšení vzácnosti vybraných léků na českém trhu, protože by mohlo dojít ke snížení jejich dovozu na český trh.

Socialisté se snažili přechytračit ekonomické zákony a zase se jim to nepovedlo. Ukazuje se, že politici prostřednictvím zákazů a příkazů nedokážou zlepšit lidem jejich život.

Cenová regulace a regulace obchodu ve zdravotnictví znamená útok proti majetkovým právům a poškozuje nejen výrobce a prodejce, ale i všechny ostatní, kdo mohli mít užitek ze svobodného obchodu s léky. Velký užitek ze svobodného obchodu má zákazník. Zákazníky, uživatele poškodí zhoršená dostupnost nebo nedostupnost výrobku, v tomto případě léků.

Stát nesmí útočit na majetková práva, ale naopak musí majetková práva chránit.

Tak jako špatnými zásahy politiků došlo k nedostupnosti mnoha druhů zboží v současné Venezuele, ze stejného důvodu se zhoršuje dostupnost léků i u nás. A příčina problému je stejná: nerespektování majetkových práv. Venezuela by pro nás měla být varováním, nikoliv vzorem!


Reklama: