Sankce nedonutí Rusko, aby se zřeklo svých národních zájmů

BUDAPEŠŤ | Pokusy činit na Rusko nátlak prostřednictvím jednostranných sankcí nedonutí Moskvu, aby se vzdala svých národních zájmů, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Sergej Viktorovič Lavrov | foto: aif.ru

Sergej Viktorovič Lavrov | foto: aif.ru

„Je zjevné, že pokusy činit nátlak na Rusko prostřednictvím jednostranných sankcí nás nedonutí, abychom se vzdali našeho zásadního postoje,“ prohlásil Sergej Viktorovi v interview pro maďarský list Magyar Nemzet, který poskytl v předvečer své dnešní státní návštěvy maďarské Budapešti, kde bude jednat především o hospodářské spolupráci se svým protějškem Péterem Szijjártó.

„Potravinové embargo, které bylo odpovědí na akce Západu, bylo promyšleným krokem a bralo ohled na práva a závazky Ruska vyplývající z mezinárodních smluv,“ řekl Lavrov na vysvětlenou. Ruský ministr znovu zdůraznil, že Rusko neprojednávalo a nemá v úmyslu jednat o kritériích zrušení omezení. „Danou otázku je třeba položit těm, kdo byli iniciátory roztáčení sankční spirály,“ prohlásil ruský diplomat.

Přitom Sergej Viktorovič Lavrov dodal, že Moskva věří, že existuje možnost překonání negativní situace ve vztazích s EU. Podle jeho slov strany spojuje příliš mnohé jak ze zeměpisného, ekonomického a historického hlediska, tak i z čistě lidských důvodů.

Platnost omezujících opatření Evropské unie končí 31. července. O jejich prodloužení se bude jednat na summitu ve dnech 28. — 29. června.


Reklama: