Indie v rámci kosmického programu je před Spojenými státy. Úspěšně otestovali svůj první raketoplán. Američané mohou kosmonauty střílet leda tak z praku

NOVÉ DILLÍ | Indie provedla úspěšnou zkoušku svého prvního malého raketoplánu, který je součástí úsilí indické vlády o vývoj a výrobu nízkonákladové, znovu použitelné kosmické lodi. Informovala o tom dnes agentura AP.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Indická kosmická agentura (ISRO) oznámila, že raketoplán vynesla do vesmíru nosná raketa, která v pondělí odstartovala z kosmodromu na jihu Indie.

Raketoplán absolvoval 13 minut trvající úspěšný zkušební let. „Při tomto letu byly odzkoušeny klíčové technologie, jako jsou systémy autonomní navigace, řízení, opakovanou použitelnost tepelné ochrany, systém řízení raketoplánu během návratu do atmosféry,“ uvádí se v prohlášení ISRO.

Indie je úspěšná v konkurenci v rámci kosmického programu a vynáší na oběžnou dráhu komerčně satelity, kdy v rámci jejich plánů je vyslat na orbit i lidskou posádku. V tom by předběhli Spojené státy, které nyní nedisponují žádnou technologií, jak vynést člověka na orbit země. Jediná země s kosmickým programem na cesty lidské posádky do vesmíru je dnes Ruský federace.


Reklama: