Reakce na americkou agresi: Čína posílá do Tichomoří jaderné balistické ponorky

PEKING | Čínská armáda je připravena vyslat ponorky vyzbrojené jadernými střelami do Tichého oceánu, co by se vlastně stalo poprvé. Jde o reakci na americkou agresi vedenou vůči Čínské lidové republice. O plánech čínských vojenských kruhů informují HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Čínští vojenští úředníci tento svůj krok nechtějí komentovat, ale trvají na tom, že je nezbytný. Poukazují na plány odhalené v březnu, kdy Spojené státy (SS) rozmístily protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji spolu s hypersonickými kluzákovými střelami potenciálně schopných zasáhnout Čínu necelou hodinu po startu.

Na druhou stranu Pentagon předpovídá: „Čína bude pravděpodobně vykonávat svou první jadernou odstrašující hlídku někdy v roce 2016. Máme informace o tom, že Čína pracuje na vývoji balistických ponorek již více než tři desetiletí, ale různé poruchy bránily jejich skutečnému nasazení.“

Podle několika amerických tvrzení by začátek čínských raketových hlídek mohl dále destabilizovat již tak dost napjatou situaci v strategickém Jihočínském moři. Ovšem je třeba na druhou stranu uvést, že Jihočínské moře omývá pobřeží pevninské Číny a je na tisíce námořních mil vzdáleno pobřeží Amerického kontinentu.


Reklama: