Libertariáni nominovali do amerických prezidentských voleb Garyho Johnsona

ORLANDO | Americká libertariánská strana, která prosazuje myšlenky klasického liberalismu a volného trhu, nominovala za svého prezidentského kandidáta bývalého guvernéra státu Nové Mexiko Garyho Johnsona, který byl jejím kandidátem i v prezidentských volbách v roce 2012, informuje tisková agentura AP.

Gary Johnson | foto: foxnews.com

Gary Johnson | foto: foxnews.com

Podle zmíněné tiskové agentury takto rozhodli delegáti sjezdu strany, který se uskutečnil včera na Floridě ve městě Orlando. Johnson coby zakladatel časopisu The Libertarian Republik měl konkurenci v rámci nominace v osobě Johna McAfee, který je zakladatelem stejnojmenné softwarové společnosti McAfee Security.

Gary Johnson byl kandidátem strany i ve volbách v roce 2012, kdy dostal asi jedno procento hlasů, ovšem v letošním roce si Libertariáni fandí v tom, že by mohl Johnson získat více a oslabit Donalda Trumpa. Věří, že získá hlasy nespokojených Republikánů, kteří jsou otře proti kandidatuře Trumpa. Tímto prohlášením vlastně podpořili kandidáta Demokratů, jelikož postaví svou kampaň na oslabení kandidáta Republikánů.

Gary Johnson má 63 let a guvernérem Nového Mexika byl v letech 1995-2003, ještě jako republikán, dodala AP. Libertariánská strana je třetí největší stranou ve Spojených státech, ale ve vnímání veřejnosti, a v rámci výsledků voleb, je stranou marginální.


Reklama: