Majdan se nekoná: V Kazachstánu zmařili pokus o státní převrat. Povstalci jsou za mřížemi

ASTANA | Včerejší teroristický útok v Aktobe byl pouze součástí plánu státního převratu v Kazachstánu, uvádějí kompetentní osoby z kazašských bezpečnostních složek. Představitelé kazašské vlády jsou zatím skoupí na komentáře, ale postupně se vyjasňuje, co se vlastně stalo, informuje redaktor slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Eugen Rusnák.

Tochtar Tules

Tochtar Tules

Zástupci kazašských tajných služeb prozradili, že mají podezření, že hlavním organizátorem plánovaného státního převratu byl ředitel společnosti „Šimkentpivo“ Tochtar Tules (na snímku). V zemi zatýkají mnoho vysoce postavených státních úředníků, pracovníků ministerstva vnitra a armády.

„Vyšetřování ukázalo, že pan Tules zorganizoval přípravu a od loňského roku podnikal i konkrétní kroky za účelem násilného uchopení moci,“ řekl pro média tiskový mluvčí Služby národní bezpečnosti Kazachstánu Ruslan Karasev. Prozradil, že „povstalci“ mínili destabilizovat situaci v zemi, zorganizovat masové nepokoje, protestní akce a demonstrace a prostřednictvím státního převratu zformovat takzvanou „alternativní“ vládu.

Kazašské média v prvních reakcích na tyto události zdůrazňují, že celý přípravný proces státního převratu probíhal přesně podle scénáře ukrajinského Majdanu.Kazašské tajné služby zadržely kromě Tulešova i jeho blízké přátele a spolupracovníky. Mezi nimi je bývalý zástupce generálního prokurátora generálmajor Doskalijev, bývalý člen Ústavní rady Iljas Bachtybajev a jiní vysoce postavení úředníci.

Také zatkli dva velitele vojenských jednotek č. 35747 a 55653 ministerstva obrany Kazachstánu, bývalého prvního zástupce krajského úřadu policie, plukovníka ministerstva vnitra a další. Protiteroristická operace v Kazachstánu pokračuje.


Reklama: