Budou Soukromníci a Svobodní za podpory Ivo Valenty hvězdami krajských voleb?

PRAHA | Zlínský, Pardubický, Středočeský, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Tam všude by podle aktuálního výzkumu společnosti SANEP zasedli do krajských zastupitelstev kandidáti koalice Svobodní a Soukromníci. Podle dalšího výzkumu, realizovaného společností Phoenix Research on-line, jsou Svobodní a Soukromníci navíc černým koněm voleb v Jihomoravském a Zlínském kraji. Obě strany spolupracují celkem v osmi regionech, informují ParlamentníListy.cz.

Petr Mach, Ivo Valenta a Petr Bajer | reprofoto: youtube.com

Petr Mach, Ivo Valenta a Petr Bajer | reprofoto: youtube.com

„Vzhledem k tomu, že řada krajských koalic byla uzavřena teprve v posledních měsících, vnímáme zveřejněné výsledky velmi pozitivně. Nejde ani tak o samotná čísla, jako spíše o skutečnost, že naše preference jdou stále nahoru,“ říká předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer. Koalice Svobodní a Soukromníci vznikla v krajích Pardubickém, Zlínském, Středočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Ústeckém, Karlovarském a Libereckém.

Nejlepší výsledek, 11,7 procenta, zaznamenala koalice ve Zlínském kraji, na hodnotu 6,2 procenta pak vystoupaly preference v Pardubickém kraji. Královéhradecký a Středočeský mají shodně 5,9 procenta, jih Moravy pak 5,2 procenta. V Karlovarském kraji má zatím koalice 4,9 procenta a v Ústeckém 3,9 procenta. V Libereckém kraji byla koalice uzavřena až po realizaci výzkumu. „Je zřejmé, že lidé v krajích skutečně vnímají koalici Svobodní a Soukromníci jako věrohodnou šanci na změnu krajské politiky,“ říká předseda Strany svobodných občanů a europoslanec Petr Mach.


Valenta v čele volebního bloku SaS posiluje a stává se pro voliče alternativou

Ivo Valenta

Ivo Valenta


Na začátku roku překročení pětiprocentní hranice, v březnu výrazné posílení a aktuálně další skok na 11,7 procenta. Tak vypadá podle společnosti SANEP vývoj volebních preferencí Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji. Podle dalšího výzkumu, realizovaného společností Phoenix Research on-line, je pak koalice SaS černým koněm voleb ve Zlínském kraji. Stále více lidí vidí tak v nové koalici šanci na to, aby se Zlínský kraj po letech stagnace opět probudil a získal dynamiku.

„Zlínský kraj prakticky po celou dobu jeho existence trápí stále tytéž problémy. Tradičním stranám chybí buď vůle či schopnost to změnit, výsledkem čehož je úplná ztráta dynamiky kraje. My přinášíme alternativu. Chceme lidi přesvědčit, že Zlínský kraj se může stát skvělým místem pro život,“ říká senátor Ivo Valenta.

Koalice Svobodní a Soukromníci aktuálně realizuje kampaň s názvem Probuď se, Zlínský kraji. Cílem je upozornit právě na tyto dlouho neřešené problémy, jejichž důsledky tíživě dopadají na obyvatele regionu – nízké mzdy, zadlužené nemocnice, nedostatečná péče o seniory či chybějící dálnice.

„Když se něco dlouhodobě nemění, lidé mají tendenci si na to zvyknout, brát to jako neměnnou věc. My jsme přesvědčeni, že Zlínský kraj nemusí být periferií České republiky. Je ale potřeba ho probudit, rozhýbat a skutečně začít pracovat na řešení konkrétních problémů,“ vysvětluje Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji.

Úspornější kraje pro lidi

Svobodní a Soukromníci vidí cestu k lepším krajům v úspornějších krajských úřadech, účinnější pomoc obcím a zbavení se kostlivců ve skříni v podobě velkých dluhů samotných krajů, případně jejich nemocnic. Pro každý kraj je připraven podrobný program, který reaguje na konkrétní problémy.

Napříč regiony ale rezonují obdobná témata. Terčem velké kritiky je především systém přerozdělování peněz určených na rozvoj obcí či podporu sportu a kultury.


Reklama: