Invaze Severoatlantické alinace pod velením Spojených států do Polska a Pobaltí začne v červenci

BRUSEL | Severoatlantická aliance (SA) pod velením Spojených států (SS) připravuje skutečnou invazi do východní Evropy: Němečtí vojáci budou působit v Litvě, Británie převezme Estonsko a američtí vojáci budou okupovat Lotyšsko. Kanaďané budou působit v Polsku. Bojové jednotky budou zesílené i ve Středomoří. Rusko vnímá aktivitu jako hrozbu, ale ještě neoznámilo žádné protiopatření, informuje konzervativní deník HlavnéSPrávy.sk.

Severoatlantická aliance - Vlajka vrahů v plamenech ||reprofoto: sputnik

Severoatlantická aliance – Vlajka vrahů v plamenech ||reprofoto: sputnik

Na summitu SA v polovině července ve Varšavě provede Aliance masivní vojenskou operaci proti Rusku. SA řadí Rusko mezi největší hrozby. Generální tajemník SA Jens Stoltenberg nedávno uvedl ve Washingtonu, že SA a EU mají právo na obranu svého území v podobě operací SA. Kritici této strategie věří, že tento vývoj situace pravděpodobně výrazně zvyšuje riziko vojenského konfliktu mezi velmocemi.

SA chce výrazně posílit svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě a vyslat cizí bojové jednotky do Polska a tří pobaltských států. Německo představuje jádro působení SA v Litvě, Britové vyšlou vojáky do Estonska a Spojené státy budou působit v Lotyšsku. Zůstává však nejasné, kdo vyšle vojáky do Polska.

Lze předpokládat, že tohoto úkolu se zhostí Kanada. „Summit ve Varšavě bude poslední během úřadování amerického prezidenta Baracka Obamy a Spojené státy chtějí, aby to byl úspěch. Proto se mohou snažit vyvíjet tlak na Kanadu,“řekl polský diplomat. Německo chce vyslat nejméně 600 vojáků do Litvy, kteří budou tvořit jádro místního praporu s asi 1200 vojáky.


Reklama: