Bruselská říše se rozpadá: Italské hnutí Pět hvězd chce referendum

ŘÍM | Italské Hnutí pěti hvězd se na vlně úspěchu ve volbách rozhodlo, že bude trvat na uspořádání referenda o vystoupení Itálie z eurozóny, píše The Daily Mail, na který se odvolává světová zpravodajská agentura Sputnik.

Beppe Grillo | foto: stalo-se.cz

Beppe Grillo | foto: stalo-se.cz


„Chceme se poradit s lidem v otázce eura. V nynějších podmínkách euro nefunguje. Můžeme navrhnout alternativní měny, anebo euro 2,“ prohlásil člen strany a místopředseda Sněmovny poslanců Luigi di Maio. Každé podobné referendum může být jen barometrem veřejného mínění, protože italské zákony nedovolují pořádání referenda o vystoupení z mezinárodních smluv. Itálie je vlastně jen Bruselskou kolonií, kdy Italové o své budoucnosti nemohou rozhodovat v rámci demokracie.

„Vítězství odpůrců eura by se ale stalo závažným signálem pro italské úřady, zejména v kontextu možného vystoupení Británie z EU,“ píše The Daily Mail.

Strana Hnutí pěti hvězd (M5S), kterou vede bývalý komik Beppe Grillo, přišla dříve s myšlenkou zavedení v EU dvou měn: jedné pro bohatý sever, a druhé pro chudý jih. „Předák této strany se také nejednou vyslovil návrh uspořádat hlasování o otázce vystoupení Itálie z EU,“ píše se v článku.


Reklama: