Návrh polského zákona: Ukrajinci páchali genocidu

VARŠAVA | Skupina poslanců Sejmu za stranu Právo a spravedlnost připravuje návrh zákona, který má uctít památku obětí Poláků zabitých v době druhé světové války na Volyni ve východní Haliči. Podle návrhu budou tyto zločiny označeny za zločin genocidu, uvádějí ParlamentníListy.cz.

Jarosław Kaczyński | foto: stalo-se.cz

Jarosław Kaczyński | foto: stalo-se.cz


Určitý zájem v této souvislosti vyvolala slova předsedy strany Jaroslawa Kaczyńského, který se k věci vyjádřil v rozhovoru pro deník Gazeta Polska. Kaczyński projekt jako celek podpořil, ale řekl, že se bude nejspíš měnit datum památného dne k uctění památky obětí genocidy, tak aby sjednotilo vzpomínku obětí zločinů, které na území Volyně a východní Haliče spáchali příslušníci UPA, což byli ukrajinské nacistické jednotky.

Původní datum v návrhu je 11. července. Kaczyński řekl k věci konkrétně: „Toto datum se bude pravděpodobně měnit. Den utrpení obyvatel pohraničí se bude slavit 17. září, protože ten den kombinuje všechny zločiny spáchané proti Polákům na východě. Je to víc univerzální. Ještě musím dodat, že zločiny, kterých se na našich krajanech dopustila UPA, musejí být nazvány jako genocida. Nedopustíme žádné způsoby vylepšování tohoto hrozného období v naší historii kvůli aktuální situaci na Ukrajině. Nemůžete si v jistém smyslu zahrávat s tragédií tisíců Poláků, protože národ, který nebere do úvahy vraždu svých vlastních lidí, možná v budoucnosti na sebe přivolá něco takového znovu.“