Druhé kolo rakouských prezidentských voleb bylo neplatné. Volby se budou opakovat, rozhodl soud

VÍDEŇ | Rakouský ústavní soud vyhověl žalobě Svobodné strany Rakouska (FPÖ) proti výsledkům druhého kola prezidentských voleb, v nichž její kandidát těsně prohrál. Druhé kolo voleb se tak bude muset opakovat na celém území Rakouska, informoval dnes předseda soudu Gerhart Holzinger.

Norbert Hofer | foto: APA - Hans Klaus - salzburg.com

Norbert Hofer | foto: APA – Hans Klaus – salzburg.com


„Volby jsou základem naší demokracie,“ uvedl Holzinger na úvod veřejného přečtení verdiktu, kterého cituje TASR na svém zpravodajském portálu Teraz.sk.

Zachování tohoto pilíře je podle něj primární povinností Ústavního soudu. „Rozhodnutí, které nyní oznámím, neudělá z nikoho poraženého a z nikoho vítěze,“ pokračoval Holzinger. „Má sloužit pouze jedinému cíli: důvěře v náš právní stát a posílení naší demokracie.“
FPÖ v podání s rozsahem 150 stran tvrdila, že v procesu sčítání hlasů došlo k řadě nesrovnalostí. Kritizovala zejména zacházení s hlasy zaslanými poštou. Ministerstvo vnitra ve více případech zjistilo, že v některých volebních obvodech se sčítání těchto hlasů, které nakonec rozhodly, začalo ihned po zavření volebních místností. Zákon však povoluje sčítání hlasů zaslaných poštou až den po volbách.

Kandidát FPÖ Norbert Hofer v druhém kole prezidentských voleb konaných 22. května neuspěl v souboji s bývalým lídrem rakouských Zelených Alexandrem Van der Bellenem.

Inaugurace nástupce úřadujícího spolkového prezidenta Heinze Fischera se měla uskutečnit 8. července. Nestane se tak. Povinnosti hlavy státu převezme do opakovaných voleb tříčlenné předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je i Hofer. Nové volby se očekávají na podzim.


Reklama: