Výsledky předčasných voleb v Austrálii budou zveřejněny až koncem příštího týdne

CANBERRA | Australané si zřejmě budou muset počkat na výsledky sobotních předčasných parlamentních voleb až do konce následujícího týdne poté, co mimořádně těsné výsledky hlasování nastolily možnost, že ani jedna ze stran nebude mít v zákonodárném sboru absolutní většinu křesel. Prohlásil to dnes australský premiér Malcolm Turnbull.

Malcolm Turnbull

Malcolm Turnbull


Jak dále informuje TASR na webu Teraz.sk, tak jeho rozhodnutí vypsat ojedinělé předčasné volby se podle agentury AP pravděpodobně nesetkalo s úspěchem. Konzervativní koalice pod vedením jeho Liberální strany je totiž na cestě ke ztrátě značného počtu křesel v dolní komoře parlamentu a potenciálně i k ztrátě moci.

Turnbull se spoléhá na to, že většinovou vládu se podaří zachovat díky hlasovacím lístkům poslaným poštou, takže tato specialita dorazila i do Austrálie, to je také důvod takové dlouhé doby k vyhlášení výsledků.

„Jsem si jistý, že většinová koalice bude po těchto volbách opět realitou, musíme si však počkat na konec sčítání hlasů, což může trvat několik dní, pravděpodobně do konce následujícího týdne,“ prohlásil Turnbull.


Reklama: