Možný budoucí premiér Nizozemí Geert Wilders: Okamžitě bych uzavřel hranice a deportoval ty, co poruší zákon. Vzkázal vetřelcům

AMSTERDAM | Nizozemský politik Geert Wilders poskytl rozhovor německému týdeníku Spiegel. Vyjadřuje v něm podporu Brexitu a doufá, že jednou odejde z Evropské unie také Nizozemsko, informují ParlamentniListy.cz.

Geert Wilders | foto: nrc.nl

Geert Wilders | foto: nrc.nl


Minulý týden se pokoušel vůdce aktuálně nejoblíbenějšího nizozemského politického subjektu Strana pro svobodu Geert Wilders prosadit referendum o vystoupení z Evropské unie. Sice neuspěl, ale o vystoupení Nizozemska z EU hodlá usilovat i nadále. „Britové budou v dlouhodobém horizontu z Brexitu profitovat. To samé by se týkalo také naší země. Měli bychom si konečně vzít zpět naši národní suverenitu a rozhodovat si sami o měnové i imigrační politice. Stejně jako například Švýcarsko,“ konstatuje Wilders.

Pokud by Nizozemsko Evropskou unii opravdu opustilo, mohlo by si vést podle Wilderse stejně úspěšně jako Norsko nebo již zmíněné Švýcarsko. „Švýcaři i Norové si vedou dobře i bez EU. Proč by se to samé nemělo podařit i nám,“ říká Wilders a dodává, že by Nizozemsko mohlo znovu obnovit svoji dřívější měnu gulden. „První dva roky by náklady převažovaly, ale už třetí rok by se to obrátilo. Stejně tak bychom si ale mohli ponechat i euro. Na stole leží hned několik možných variant,“ uvedl Wilders.

Wilders v souvislosti s migrační krizí dále poukazuje na skutečnost, že uprchlíci jsou fakticky jen migranty, protože do západních zemí přecházejí přes několik bezpečných regionů. „Migranty ze Sýrie by navíc měly přijímat především země vyznávající stejnou víru, kulturu a zvyklosti. Saúdská Arábie a státy Perského zálivu jsou navíc dostatečně bohaté na to, aby se o lidi bez domova mohly postarat,“ tvrdí Wilders, který slibuje, že pokud se po volbách v příštím roce stane premiérem, rozhodne o uzavření hranic.
Jako argument pro uzavření hranic a omezení imigrace uvádí Wilders studii z jedné nizozemské univerzity, podle jejíž propočtů stojí imigrace z nezápadních zemí Nizozemsko 7,2 miliardy eur ročně. Nizozemští muslimové, kterých v zemi žije téměř jeden milion, se však podle Wilderse nemají čeho obávat. „Pokud budou dodržovat naše zákony a respektovat ústavu, mají zaručena stejná práva jako ostatní obyvatelé země. Pokud ovšem mají dvojí občanství a dopustí se trestného činu, měli by o nizozemský pas přijít a být deportováni do své mateřské země.“

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.

Wilders také odmítá tvrzení redaktora německého týdeníku, že by chtěl kriminalizovat samotný islám. „Není pravda, že drtivá většina muslimů je mírumilovných. Podle několika studií z berlínské univerzisty i z Nizozemska věří až 80 % našich muslimů, že vydat se do Sýrie bojovat pod vlajkou Islámského státu je hrdinským činem. Podle univerzity v Amsterdamu je jedenáct procent muslimů připraveno použít ve jménu islámu násilí proti nemuslimům. Já osobně jsem cestoval hodně po Afghánistánu, Íránu i Egyptě a umím rozlišovat mezi umírněnými muslimy a islámem, který je ideologií jako komunismus nebo fašismus,“ řekl Wilders.Zdroj.