Válka mezi Japonskem a Čínou o krok blíže. Militaristický premiér Šinzó Abé a jeho koalice vyhráli volby do Senátu

TOKIO | Japonská vládnoucí strana (LDP) premiéra Šinzó Abe a její partnerská koaliční strana Kómeitó dosáhli jasné vítězství v nedělních volbách do horní komory parlamentu. Vyplývá to z dnes zveřejněných konečných výsledků. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek


Obě koaliční strany si zvýšily počet mandátů v horní parlamentní komoře, udržely si v ní tak většinu navzdory kritice, že Abeho opatření v oblasti ekonomiky byly dosud neefektivní, píše agentura DPA.

Agentura Kjódó uvedla, že vládní koalice bude na základě těchto výsledků moci i v horní komoře vytvořit dvoutřetinovou většinu potřebnou k iniciování změny pacifistické ústavy Japonska, a to spolu s menšími stranami, které takovou změnu podporují.

Japonská vláda chce změnou ústavy dosáhnout stavy, že se Japonsko stane opět militaristickým, kdy po skončení druhé světové války přijalo ústavu, která zakazuje nasazení japonských vojsk v zahraničí. Toto je trnem v oku dnešní japonské vádě, která chce po boku Američanů válčit s Čínou v Jihočínském moři.


Reklama: