Ředitel CIA pohrozil odstoupením, pokud nový prezident obnoví waterboarding pro mu-slimácké teroristy

WASHINGTON | Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan pohrozil ve středu svým odstoupením, pokud nový prezident Spojených států (SS), který vzejde z listopadových voleb, opět povolí drsnou vyslýchací metodu známou jako waterboarding. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters.

John Brennan | foto: brookings.edu

John Brennan | foto: brookings.edu


!– VN-AUTO –>Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak Brennan to prohlásil po svém projevu na půdě Brookingsova institutu ve Washingtonu v reakci na nedávné výroky republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, který se vyslovil pro tuto v SS momentálně zakázanou vyslýchací metodu považovanou organizací Amnesty International za mučení.
gif-banner-havloidi

Brennan již vícekrát uvedl, že odmítne nařízení o zavedení waterboardingu v CIA. Tato kontroverzní technika, při které se litím vody přes plátno na obličej vyslýchané osoby navozuje pocit tonutí, byla použita jako donucovací prostředek při výslechu podezřelých teroristů během vlády George W. Bushe.

Donald Trump prohlásil, že v případě svého zvolení prezidentem SS okamžitě znovu nařídí americkým tajným službám provádění waterboardingu, tvrdíc, že ​​mučení funguje při získávání informací.

Waterboarding způsobuje vyslýchané osobě extrémní bolest, možné poškození plic a mozku, jakož i další dlouhodobé fyzické i duševní újmy, přičemž může vést až k smrti vyslýchaného, připomíná slovenský deník. Možná by si to měl Trump vyzkoušet prvně na sobě.