Soda z Pražské kavárny: Až se havloidní šutr odvalí, tak vyleze mnoho červů

Hostem Pražské kavárny, nového pořadu internetové TV ParlamentníListy.cz, byl muzikant, novinář a hlavně dlouholetý spolupracovník Václava Klause Ladislav Jakl. Zpovídal jej novinář a mediální analytik Petr Žantovský.

Ladislav Jakl v Pražské kavárně Parlamentních listů TV | reprofoto: parlamentnilisty.cz

Ladislav Jakl v Pražské kavárně Parlamentních listů TV | reprofoto: parlamentnilisty.cz


„Nevím o tom nic,“ řekl na úvodní otázku, zda ví o možné kandidatuře Václava Klause ml. na předsedu ODS. „Václav Klaus mladší má v tom našem institutu nějaký nepatrný úvazek. Jednou, dvakrát týdně přijede a je tam někde zalezlý ve své kanceláři v podkroví a pracuje. Tak třeba možná na tomto, nevím. Vím jen to, že měl se stranou různé peripetie. Dlouhá léta fungoval v nějaké pražské organizaci ODS, následně mám pocit, že vystoupil ze strany, koketoval se Svobodnými a nyní koketuje s postem stínového ministra školství za ODS,“ sdělil Jakl vše, co ví o Klausovi mladším.
gif-banner-havloidi

Diskuse o současném stavu společnosti: „Snad veřejnost vidí, že se potlačují názory, fízluje se… Zdráhám se ale říct, že tento režim mele z posledního. Tento režim z posledního nemele. Tyje z toho umění zkorumpovat veřejnost, zkorumpovat veřejné mínění. Ucpat jí hubu divadlem, že se šlápne na krk někomu jinému. Bruselorežim, prorostlý s tím domácím, toto umí,“ sdělil dál. Nečeká však, že v případě, že tento režim skončí, přijde něco lepšího. „Když se odvalí ten šutr, spíš se vyvalí červi, slimáci a housenky. Nejdříve se dá průchod nepojmenované frustraci. Máme všeho dost a myslím, že lidé v první fázi nebudou vůbec rozlišovat, kdo chce najít příčinu, pravou příčinu toho průšvihu, a mezi tím, kdo za ten průšvih může. A že v té první fázi budeme svědky spíš bolestného hledání toho, co má přijít po tom. A to bolestné hledání může trvat dost dlouho a může bolet hodně – to často i ty, kteří s tím začnou. Kteří si budou myslet, že se to vždy bude týkat těch druhých a že je třeba ty druhé nakopat a vyházet z oken,“ podotkl.

Jak následně uvedl, je v současné době velmi módní používat silná slova. „Za chvíli budeme tak přesycení těmito větami, že k tomu, aby to někdo přebil, bude muset udělat něco tak přestřeleného, co vůbec nepovede k nějakému zlepšení, ale k fatální krizi, kterou si budeme muset projít, než přijde něco lepšího,“ sdělil Jakl.

Podle něj je nejdůležitější mluvit a komunikovat. „Kdo umí psát, ať píše, kdo umí něco zorganizovat, tak ať to dělá, kdo umí napsat svým přátelům a známým, ať to dělá. Kdo umí dumat v úzkém okruhu o nějakých detailech, ať to dělá. Nějakou dobu se sice bude zdát, že tyto aktivity k ničemu nevedou, ale to tak není, protože každá věta někde řečená se ve společnosti ujme a něco z toho vyklíčí,“ uzavřel Jakl.


Reklama: