Stínová hra na demokracii v Turecku skončila

PRAHA | Je zřejmé, že v Turecku končí i ta slabá stínová hra na demokracii, začíná své prohlášení předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

Diktátor Erdogan

Diktátor Erdogan


Dále míní, že pokus o převrat byl zřejmě provokací Erdoganových tajných služeb – svědčí o tom zatím všechny indicie, například načasování převratu na moment, kdy si Erdogan pojistil záda v Rusku a Sýrii, i to, že v zemi s tak bohatou tradicí vojenských převratů spustí převrat několik málo důstojníků a pár stovek vojáků, z nichž někteří převrat dokonce považovali za vojenské cvičení.
gif-banner-havloidi

„Potlačení údajného převratu nyní využívá vláda prezidenta Erdogana k totalitnímu ovládnutí bezpečnostního, soudního a správního aparátu země, přičemž cílem Erdogana je osobní diktatura na islámských základech,“ míní předseda SPD Okamura a dodává, že Erdogan se několikrát upřímně vyznal, že chce změnu vlády v zemi z parlamentního systému na prezidentskou autokracii a za příklad označil hitlerovské Německo.

„Jedinou a zásadní brzdou islamismu a diktatury v Turecku je část armády, která zůstávala věrná odkazu Kemala Paši (Attaturka), který prosadil sekulární stát, tedy oddělení islámu od státu,“ míní Okamura, ale v rámci posledních akcí i takto byla zlikvidována.


Okamura své prohlášení dále uvádí, že prezident Erdogan pokračuje v naplnění své vize velkého osmanského Turecka, tedy Turecka jako mocnosti se silou a v hranicích bývalého Osmanského sultanátu.

„Proto musel za jakoukoli cenu Erdogan zlikvidovat opozici v armádě a také v justici, která bude soudit jeho oponenty. Islamizace Turecka a jeho přeměna v totalitní stát bude mít dramatický dopad na bezpečnostní situaci v Evropě,“ uzavřel Tomio Okamura.