Richard Sulík: Turecko se před očima demokratického světa mění na diktaturu

BRATISLAVA | Podle předsedy SaS Turecko, jako diktatura, nemůže existovat v rámci NATO ani jako člen Rady Evropy či jako kandidátská země na vstup do EU. Informuje slovenský poslanec Evropského parlamentu.

Richard Sulík | reprofoto: facebook.com

Richard Sulík | reprofoto: facebook.com


Ne všichni kritici a odpůrci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsou pučisté, ale bohužel režim se k nim tak chová. Rozsah čistek je ohromující. Uvádí se ve stanovisku strany Svoboda a Solidarita (SaS).
gif-banner-havloidi

„Vidíme zásadní rozdíl v tom, když je někdo nespokojený s vládou a dává to najevo v rámci demokratických pravidel nebo vůči vládě pozvedne zbraň a chce změnu poměrů dosáhnout násilím. V dnešním Turecku se tento rozdíl ztrácí a země se před očima demokratického světa mění na diktaturu. Je přitom jasné, že Turecko, jako diktatura, nemůže existovat v rámci NATO ani jako člen Rady Evropy či jako kandidátská země na vstup do EU,“ říká předseda SaS Richard Sulík.

Přeměna Turecka na diktaturu bude podle SaS znamenat i zásadní změnu situace z pohledu uprchlické krize. Turecko již nebude bezpečnou zemí pro Syřany či Iráčany a tak se znovu zvýší nejen tlak na vnější hranice EU, ale rovněž polarizace EU v důsledku další migrační vlny.

„Vyzýváme vládu Slovenské republiky jako předsedající zemi EU, aby téma Turecka zasadila do centra evropských diskusí. Je to otázka evropské bezpečnosti,“ apeluje Sulík.Reklama: