V Carlsbadu propukl požár ve skladu nukleárního odpadu

CARLSBAD | Pracovníci skladiště radioaktivního odpadu nedaleko amerického Carlsbadu, stát New Mexico, byli evakuováni v souvislosti s požárem skladiště. Několik dělníků bylo hospitalizováno pro podezření otravy kouřem. O požáru sladu radioaktivních látek informoval dnes ráno zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska s odkazem na elektronická média státu New Mexico v USA, kde čeští krajané město pojmenovali po Karlových Varech na Carlsbad.

Sklad nukleárního odpadu - Carlsbad

Sklad nukleárního odpadu – Carlsbad

Podle údajů Ministerstva energetiky USA požár vznikl na podzemní dopravní technice, kterou se přepravuje pouze sůl a nikoliv jaderný materiál. Zpráva zdůrazňuje, že žádný jaderný odpad v bezprostřední blízkosti ohně nebyl. Na místě incidentu stále zasahují hasiči.

Podle agentury AP byli všichni zaměstnanci evakuování a k ohrožení nukleární bezpečnosti nedošlo. Všichni hospitalizovaní zaměstnanci jsou podle mluvčí tamní nemocnice Melissy Suggs ve stabilizovaném stavu.

Úložiště v Carlsbadu skladuje plutoniem kontaminované odpadů z Los Alamos National Laboratory a armádních nukleárních projektů. Odpad je pak pohřben sálech, které jsou v podzemí vytvořené solných skálách.