Heinz-Christian Strache přirovnal „turecký puč“ k zapálení Reichstagu Adolfem Hitlerem

VÍDEŇ | Neúspěšný puč v Turecku a následné čistky ve státních institucích připomínají požár v Reichstagu v někdejším nacistickém Německu a způsob, jakým Adolf Hitler incident využil k upevnění vlastní moci. Uvedl to předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache pro deník Die Presse, informují HlavnéSprávy.sk.

Heinz-Christian Strache | foto: stalo-se.cz

Heinz-Christian Strache | foto: stalo-se.cz


Požár, který vzplanul v budově německého parlamentu v roce 1933 nacisté vykreslili jako komunistický komplot proti vládě a odůvodnily ním následné omezení občanských svobod, připomíná agentura Reuters. Zároveň prostřednictvím něj Adolf Hitler zkonsolidoval svou moc nad zemí.
gif-banner-havloidi

Podle předsedy FPÖ existují paralely mezi tímto historickým příkladem a způsobem, jakým prezident Recep Tayyip Erdogan využil červencový pokus o státní převrat v Turecku na nastolení čistek proti svým odpůrcům v řadách armády, státní správy, na akademické půdě a v médiích.

„Člověk má až pocit, že šlo o řízený puč s cílem umožnit nastolení prezidentské diktatury Erdogana,“ řekl Strache. „Už jsme v minulosti zažili podobný mechanismus, jako např. při požáru v Reichstagu, jehož výsledkem bylo uchopení absolutní moci. I nyní se těžko ubránit dojmu, že to bylo do jisté míry řízené.“