Japonsko hodlá aktivně pracovat na mírové smlouvě s Ruskem

TOKIO | Japonský premiér Šinzó Abe hodlá rozvíjet vztahy s Ruskem a dosáhnout urovnání územního problému uzavřením mírové smlouvy, prohlásil dnes v Tokiu před odletem na Olympiádu do Soči. Abe označil vztahy s Ruskou federací za velmi perspektivní a vyslovil naději, že se ještě víc upevní po nadcházející schůzce s prezidentem Putinem, informoval o tom zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Šinzó Abe

Šinzó Abe

Japonsko si činí nároky na ruské ostrovy Kurilského souostroví. Postoj Moskvy spočívá v tom, že patřičnost Jižních Kuril k Ruské federaci je legitimní z mezinárodně právního hlediska a nesmí být zpochybněna, dodává server.

Kurilské ostrovy získal ke konci druhé světové války Sovětský svaz, kdy v rámci dohod s USA pozemně bojoval s Japonskou armádou v rámci spojeneckých operací k poražení Japonska a to po konci války v Evropě. Sovětská vojska na severu japonských území operovala od června do září 1945.

Po kapitulaci Japonska nebyla nikdy uzavřena mírová smlouva mezi Sovětským svazem a Japonskem. Rusko jako nástupce sovětů o této problematice aktivně s Japonci jedná.