V Bosně a Hercegovině vzplály sociální bouře. Policie odpověděla, demonstranti zapálili vládní budovy

SARAJEVO | Ve čtvrtek ovládly bosenské město Tuzla na východě Bosny a Hercegoviny masové protesty lidí nespokojených se svou sociální a ekonomickou situací, ty trvají do dneška. Mezi demonstranty byli převážně lidé, kteří přišli o práci a nebo jsou  dlouhodobě nezaměstnaní. Informace, že by se mohlo jednat o nějaké etnické napětí se nepotvrdily. Bosna a Hercegovina je totiž multietnický stát, který obývají především Bosňáci, Chorvati, Srbové a balkánští Muslimové, tudíž se jedná i o stát, kde dochází ke střetu kultur, jazyků a náboženství.

Nepokoje v Bosně a Hercegovině | Foto: EPA

Nepokoje v Bosně a Hercegovině | Foto: EPA

Protesty se táhnou právě od zmíněné Tuzly na východě, přes Sarajevo v centrální oblasti až k samotné západní hranici, kdy se jich účastní i obyvatelé Bahaće. Zachvátily celé území státu.

Policejní slzný plyn a dýmovnice demostrantů

V Tuzle, kde nepokoje započaly, policie proti demonstrantům použila slzný plyn a snažila se dav demonstrantů násilně rozehnat. Během dvou dní trvání nepokojů mělo dojít ke zranění až sto třiceti osob. Ovšem místí média uvádí, že z toho počtu zraněných je na sto policistů, informoval Hlas Ruska. Policie totiž použila vůči demonstrantům slzný plyn, když ti začali na vládní budovy házet kamení a dýmovnice. Podle lékařů převážná část zranění je způsobena právě slzným plynem. Je to úsměvné, ale policisté použili slzný plyn proti sobě.

Demonstrací v Tuzle se podle Hlasu Ruska zúčastnilo v prvních dnech kolem sedmi tisíc osob. Včera už oficiální bosenské zdroje hlásily, že demonstrantů přibylo o dalších pět tisícovek. V Bihači, kde nepokoje propukly teprve včera, byla účast nespokojených odhadnuta na dvě tisícovky. A v Sarajevu to byly rozptýlené skupinky osob, které čítaly asi kolem stovky hlav. Ovšem celkově malé demonstrace s účasti několika stovek lidí zasáhly desítky měst v celé zemi. Předpokládá se nárůst počtů demonstrantů i míst, kde lidé vyjadřují svou nespokojenost se svou ekonomickou a sociální situací.

V Sarajevu hořely auta a vládní budovy

V hlavním městě Sarajevu extrémisté z řad demonstrantů zaútočili na vládní úřady, které zapalují a ničí budovy bosenského prezidia. Během dne byly podpáleny budovy městské administrace a několik automobilů. Ve srážkách s policií bylo zraněno nejméně padesát osob. Tři policisté byli hospitalizováni, informoval zpravodajský server rozhlasové stanice Hlas Ruska.