Turecko a Írán se dohodly na spolupráci v otázce řešení konfliktu v Sýrii

ANKARA | Ministři zahraničních věcí Turecka a Íránu, Mevlüt Çavuşoğlu a Mohammad Džavád Zarif, včera v Ankaře dohodli na posílení obchodních vztahů a zavázali se k větší spolupráci při řešení syrské krize i navzdory rozdílným názorům v této záležitosti. Informovala o tom tisková agentura AP.

Mohammad Džavád Zarif a Mevlut Cavusoglu | foto: fakty.interia.pl

Mohammad Džavád Zarif a Mevlut Cavusoglu | foto: fakty.interia.pl


Šéf íránské diplomacie na společné tiskové konferenci vyjádřil jménem své země podporu Turecku ohledně červencového neúspěšného převratu, o který se pokusili rebelové v armádě a který si vyžádal přes 270 mrtvých. Turecko si stěžuje na nedostatek solidarity západních spojenců, kteří vyjadřují obavy z rozsáhlých zásahů tureckých úřadů proti údajným podporovatelem hnutí muslimského duchovního Fethullah Gülen, dobrovolně žijícího v exilu ve Spojených státech, který je vlivným agentem CIA.
gif-banner-havloidi

Turecko a Írán jsou podporovateli opačných táborů v Sýrii – Írán pomáhá vládě dlouholetého syrského prezidenta Bašára Asada a Turecko žádá jeho odchod a ve stínu Spojených států podporuje teroristy Islámského státu. CO se však změní tím, že byl Erdogan hozen Spojenými státy přes palubu.

Turecký ministr Çavuşoğlu nečekaně prohlásil, že navzdory rozdílným postojům Turecko i Írán posílí spolupráci, aby bylo dosaženo trvalého míru v Sýrii. Podle Zarifa se obě země shodují v tom, že je nutné zachovat územní celistvost Sýrie a nechat syrský lid, aby si sám určil budoucnost. „My všichni se musíme postavit proti extremismu organizace Islámský stát a skupiny an-Nusrat,“dodal Zarif.

Na pozadí přijetá Erogana ruským prezidentem v Petrohradu je možné, že koalice Ruska a Íránu v boji proti IS může nově být posílena o Spojenými státy zrazené Turecko, nebo to povede k masivnímu vojenskému převratu v Turecku, který bude již pevně v rukou CIA a udržená Turecka v rámci Severoatlantické aliance.


Reklama: