Spojení státy se mohou učit diplomacii od Ruské federace, míní americký analytik a veterán tajné služby

WASHINGTON | Paul Pillar, americký analytik a veterán tajné služby, publikoval na webu National Interest článek s názvem „Russian Realism in the Middle East“. (Ruský realismus na středním Východě). V tomto článku tvrdí, že Spojené státy (SS) se mohou hodně přiučit o principech diplomacie v 21. století právě od Ruska. Informují HlavnéSprávy.sk.

Paul Pillar | foto: commons.wikimedia.org

Paul Pillar | foto: commons.wikimedia.org


Podle Paula Pillara Rusko na Blízkém východě získává diplomatické vítězství, přičemž armáda a vojenské akce jen ruské diplomatické úspěchy podtrhují. Podle Pillara Putinova diplomacie předčí diplomacii SS a američtí odborníci by si měli brát z ruských diplomatů a politiků příklad.

Originální znění amerického článku „Russian Realism in the Middle East“ – ZDE.

Největší chybu americké politiky Pillar vidí v tom, že americká diplomacie soustředí svou pozornost na vztahy se spojenci a zajímá zbytečně tvrdý postoj vůči těm, kteří jejich spojenci nejsou. Rusové naproti tomu komunikují i s oponenty, přičemž se snaží hledat, co je s oponenty spojuje, což je výhodné pro obě strany a sledují, aby se problémy z minulosti odsouvaly stranou.

knižní e-shop 660x100

Úspěchy Putina jsou zjevné, tak jako vyhánění Američanů a Obamy z Blízkého východu

Vladimir Vladimirovič Putin nevěří svým uším | foto: sputnik (Philippe Wojazer)

Vladimir Vladimirovič Putin nevěří svým uším | foto: sputnik (Philippe Wojazer)

„Právě takovým způsobem Rusové navázali nové vztahy s Izraelem a Tureckem, co poškodilo diplomatické a mocenské pozice SS,“ uvádí za příkald Paul Pillar.

Realistická a pružná diplomacie a politika Ruska slaví úspěchy a SS, jejichž politika vychází z prožitých principů americké dominance a již zmíněného dělení na spojence a soupeře, svou nemotorností nedokáže Rusku plnohodnotně konkurovat.
gif-banner-havloidi
Kdy uvádí příklad na ruské spolupráci s Íránem Sýrii, kde všechny stany mají stejný cíl, jen američtí diplomaté mají svázané ruce, kdy hájí zájmy svých spojenců (Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty, pozn. ed.).

Článek zakončil Paul Pillar výzvou, aby SS v podstatě reformovaly principy své diplomacie a zbavily se principů, které byly formovány v rámci jejich zahraniční politiky a diplomacie v době Studené války.

Tím jasně Pillar přiznal, že skončil bipolární svět a deklarovaný unipolární ani nezačal, to je sen Američanů. Nýbrž diplomacie a organizace světového pořádku je na základě multiporárního světa, což je doktrína Vladimira Vladimiroviče Putina. Ten ji nejen vymyslel, ale i prakticky uvedl v život.


Reklama: