Stanislav Novotný: Svoboda projevu dostává v Turecku na frak

PRAHA | Ankara není ve válce jen s Kurdy, potírá taktéž možnost svobodně informovat o dění v zemi. Předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný v rozhovoru pro Sputnik analyzuje situaci se svobodou projevu v Turecku.

Stanislav Novotný

Stanislav NovotnýTurecké úřady v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat z 15. července dnes vydaly zatykače na 47 novinářů. Uvedli to světová média s odkazem na televizní stanici CNN Türk. Policie dostala za úkol novináře zadržet v rámci vyšetřování osob blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče, při němž přišlo o život nejméně 246 lidí.
gif-banner-havloidi

Zároveň státní agentura Anadolu uvedla, že během výjimečného stavu byly uzavřeny tři tiskové agentury, 16 televizních kanálů, 23 rozhlasových stanic a 45 deníků. Organizace Reportéři bez hranic varuje, že míra svobody médií v zemi je tristní. Turecko se podle jejího hodnocení nachází za Pákistánem a dokonce i za Zimbabwe. Co si myslí o situaci v zemi, sdělil Sputniku předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Turecké úřady nedávno vydaly zatykače na 47 novinářů, byly uzavřeny tři tiskové agentury, 16 televizních kanálů, 23 rozhlasových stanic a 45 deníků. Jaký je váš názor na čistku v turecké mediální sféře?

Pluralita názorů a svoboda projevu dostává jistě v Turecku na frak. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že vzniklá situace dosvědčuje, že turecké představy o demokracii jsou na hony vzdálené představám většinového Evropana.

Turecko je země velmi jiné politické kultury a řeklo si svými činy o neevropskou existenci. V očích obyvatel Evropy se i těmito kroky posunulo opět na pozici historického nepřítele.

Máte nějaké vysvětlení, proč chce po nepovedeném puči prezident Erdogan umlčet média?

Chce vládnout a chce vládnout pohodlně.

Čím si můžeme vysvětlit, že nikdo nenavrhuje uvalit na Ankaru sankce, přestože zjevně porušuje svobodu tisku a lidská práva?

Erdogan ví, že má pro evropské firmy (zejména německé) velkou cenu. Ví, že disponuje druhou největší armádou v NATO. Ví, že má velký strategický význam pro americkou politiku na Blízkém Východě. Ví, že má v ruce uprchlickou kartu a hlavně ví, že Evropa je slabá. Ví, že mu bruselští panáci nebudou z výše uvedených důvodů mnoho vyčítat, neboť nemají reálnou sílu.

Měli by se čeští novináři angažovat na podporu tureckých kolegů?

Vždy je dobré, když se bližní v oboru starají o svobodu svých zahraničních kolegů. Chtělo by to však, aby byli dobře seznámeni se situací. Přebírat informace z Reuters či BBC dnes nestačí.Zdroj: http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20160826/3756520/svoboda-projev-turecko-valka.html