Další úlet Kalouska

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek naletěl na provokaci nebo možná recesi s doněckým samozvaným (ne)konzulátem. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se podle dnešního tisku rozhořčuje nad tím, že obdržel pozvánku na otevření takzvaného konzulátu Doněcké lidové republiky.

Milan Šarapatka

Milan Šarapatka
Také jsem tuto pozvánku obdržel, ale na rozdíl od Miroslava Kalouska jsem se jí jen zasmál a hodil do koše, neboť se jedná buď o recesi ve stylu skupiny Ztohoven nebo o malicherný a primitivní pokus o zviditelnění.

Pan Kalousek totiž evidentně neví, co taková instituce konzulátu obnáší, jinak by tak hloupě nenaletěl a nesnížil by se k směšnému výlevu emocí.

Opravdický konzulát je totiž podle mezinárodního práva zastupitelský úřad, který zastupuje svou zem (vysílající stát) v jiné zemi (přijímající stát) v oblasti obchodu, hospodářsví, vědecké spolupráce a dopravy a mimo to je pověřen vízovými, pasovými a přistěhovaleckými záležitostmi. Na politickém poli nemá konzulát, na rozdíl od velvyslanectví, žádnou pravomoc.

knižní e-shop 660x100

A protože Doněcká lidová republika neexistuje, nemůže s ní ČR navázat diplomatické styky a nemůže proto ani mít v ČR skutečný konzulát.

V Ostravě se proto může otevírat maximálně kancelář nějaké s.r.o. nebo o.p.s., kterou si může založit a pojmenovat po svém absolutně každý. Může si ji založit, třeba u sebe na zahradě, i pan předseda Kalousek a pojmenovat ji také podle svého.

Nejde tedy o dehonestaci a selhání české diplomacie a další mezinárodní ostudu České republiky, jak pan Kalousek píše, ale výhradně jeho vlastní. Když už neví, mohl by se alespoň zeptat. Má přece v partaji bývalého ministra zahraničí, co tak rád bombarduje Bělehrad.