Sergej Viktorovič Lavrov striktně nadiktoval podmínky, za kterých se sejde s ministrem zahraničí SS Kerrym

MOSKVA | Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Viktorovič Lavrov a ministr zahraničí Spojených států (SS) John Kerry se mohou okrajově setkat na summitu G20 v čínském Chang-čou, dosáhnou-li však SS toho, že jasně konstatují, co je umírněná opozice a kdo jsou teroristé. Informuje agentura RIA Novosti s odkazem na náměstka ministra Lavrova Sergej Alexjevič Rjabkov.

John Kerry a Sergej Viktorovič Lavrov

John Kerry a Sergej Viktorovič Lavrov„Vycházíme z toho, že účast obou ministrů zahraničí na akcích G20 předpokládá snad možnost přímého dvoustranného kontaktu,“ uvedl Sergej Alexjevič Rjabkov. Podle něj ovšem zatím žádná dohoda o možném jednání nad daným tématem nepadla a možné setkání ani nebylo avizováno.

„Není to však otázka časového termínu,“ uvedl náměstek ministra, kdy problém je spíše v jádru jednání. Podle něj je hlavní překážkou uzavření definitivní dohody mezi Ruskou federací a SS to, že Američané nejsou ochotní rozdělit síly v Sýrii na ty, které podporují SS a na ty, které jsou teroristické. „To je hlavní překážka pro dosažení dohody o urovnání kritické situace kolem Aleppa,“ zdůraznil Rjabkov.

„Vyhlásí-li SS v nejbližší době, že toto rozdělení bylo uskutečněno, a že je to oficiální politikou SS, pak žádné překážky pro schůzku našeho ministra zahraničních věcí s ministrem zahraničí SS nevidím,“ Sergej Alexjevič Rjabkov. Pokud to tak neučiní, tak je zřejmé, že SS mohou podporovat i teroristy.