Déšť kamenů a dělobuchů se snesl na mešitu Djumaya v bulharském Karlovu

PLOVDIV | Obyvatelé bulharského města Karlovo nedaleko Plovdivu jasně ukázali, co si myslí o násilné islamizaci Evropské unie. Bulhaři byli staletí drancování islámskou nadvládou. Včera, podle bulharského zpravodajského serveru Jutro, zaútočili demonstranti na mešitu Djumaya. Přes dva tisíce demonstrantů a obyvatel Karlova obléhali mešitu a půl hodiny házeli na budovu dlažební kostky, petardy a dělobuchy. Na celém náměstí byl slyšet jekot vybuchující pyrotechniky.

demonstrace proti mešitě | Foto: Jutro

demonstrace proti mešitě | Foto: Jutro

Tato mešita je pouze historickou památkou a patří městu a nikoliv muslimské náboženské komunitě. Více jak sto let se v ní islám nepraktikuje. Včerejší demonstraci svolal muž, který o sobě tvrdí, že je přímým potomkem Levského, což byl revolucionář 19. století, který bojoval za bulharskou samostatnost a proti islamistickým okupantům národa.

Protesty trvaly přes tři hodiny a celé centrum města bylo zablokováno nespokojenými občany, jelikož soud rozhodl, že mešita by měla být navrácena muslimům a sloužit svému účelu.

Vše spustil arogantní turecký velvyslanec

Demonstranti se z náměstí, kde stojí mešita, přesunuli k tureckému konzulátu, který oblehají. Jelikož celou věc začal on sám, když poslal vládě Bulharska protestní nótu, že mešita historicky patří muslimům a měla by plnit svůj účel.

Turecko se tak přímo vměšovalo do vnitřních záležitostí Bulharska. Demonstranti tvrdí, že rozsudek soudu nebyl spravedlivý, ale že právě byl ovlivněn Tureckým vměšováním.

Policie opět brutální

Přítomnost policie v této oblasti byla zesílena. Nakonec policie zasáhla a dav rozháněla, kdy svou brutalitou zranila šest osob. Na demonstraci byly vidět hesla: „Prohrajeme Bulharsko, prohrajeme všechno“ a „Zastavme islamizaci Bulharska,“ informoval ještě včera večer Hlas Ruska. Přes sto dvacet lidí bylo zatčeno.

Následky útoku policejních prasat proti demostrantům

Následky útoku policejních prasat proti demostrantům

Obsáhlá fotogalerie zde.