Kauza CASA a Vlasta Parkanová. Bílý kůň nebo loutka ovládaná vůlí jiných?

Bylo rozhodnutí koupit před 7 lety letadla CASA vlastní rozhodnutí ministryně Vlasty Parkanové, nebo jí někdo vedl ruku?

Milan Šarapatka

Milan Šarapatka
Soud pro Prahu 6 minulý týden vrátil k došetření kauzu letadel CASA, ve které je obžalována, kromě jiných, i lidovecká ministryně obrany Topolánkovy vlády, Vlasta Parkanová.
kup-zde

Příběh nákupu španělských transportních letadel CASA pro naši armádu je přitom plný pozoruhodností.

Za prvé tato letadla z technických důvodů v armádě prakticky nikdo nechtěl. Přesto byla nakoupena, přes prostředníka, firmu Omnipol velmi úzce spřízněnou s tehdejším lidovcem a nynějším lídrem TOP 09, Miroslavem Kalouskem. A nejen to. Cena letadel byla dle odborného posudku předražená dokonce skoro o 700 mil. Kč.

O tom, že se letadla hodí spíše k převozu koní Przewalského do mongolských stepí než k převozu vojenské techniky na bojiště, dnes již není pochyb. Armáda sama totiž pokukuje po jiných, vhodnějších letadlech. No a nadsazená cena, neboť MNO ČR pod vedením Parkanové dodávku zadalo z ruky napřímo Omnipolu, je předmětem nynější trestní věci.

e-shop-ceska-expedice

Tím však podivnosti nekončí. Kauzu nejdříve nechce přidělená soudkyně soudit a je donucena k započetí procesu teprve rozhodnutím Městského soudu. A nyní pro změnu, 4 roky od okamžiku kdy padlo obvinění aktérů, Parkanové a spol., je se už zase soudit nemůže, protože kauza je týmž soudcem vrácena policii k došetření.

Letadla zkrátka nelze používat k požadovaným účelům, co se týká ceny, stejná si, myslím Portugalsko, koupilo asi za polovinu, ale my to budeme ještě pár let došetřovat.

Podivuhodná věc….nehraje se tu opět na nějaké promlčecí lhůty, případně zase na nejakou takovou malinkou amnestii?

Myslím si, že pro morální zdraví naší společnosti a pro prestiž naší země jako malé ale standartní a vyspělé evropské zemičky je nanejvýš žádoucí, aby byli viníci této kauzy, spolu s dalšími jako je třeba Opencard nebo Blanka, co nejdříve po zásluze potrestáni. A to nejen loutky ale i loutkáři…


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr